|
~ Ernesto Che Guevara
~ Galéria
~ Oldal
~ Bejelentkezés
~ Vissza a Főoldalra
Ernesto Che Guevara, az argentin származású forradalmár, miniszter, gerillavezér és író, Buenos Aires-ben szerzett orvosi diplomát, majd a kubai forradalom során jelentős szerepet játszott a szigetország felszabadításában és újjáépítésében. A kubai gazdaság talpraállításáért dolgozott, küzdött az oktatás és az egészségügy fejlesztéséért, az írástudatlanság és a faji előítéletek felszámolásáért. Saját példájával népszerűsítette az önkéntes munkát. Kongóban és Bolíviában is harcolt - harminckilenc éves volt, amikor az amerikai-bolíviai csapatok csapdába ejtették és kivégezték.
| |
|
| |
|
|
|
Pontosan 47 éve végezték ki Che Guevarát
Minden bizonnyal lehetetlen egy élet történetét egy újságcikk hasábjaira zsugorítani, a feladat pedig csak nehezebbé válik, ha egy olyan személy kalandjait, próbáljuk összegezni, aki kétség kívül Latin-Amerika kortárs történelmének legvitatottabb eseményeinek volt szemtanúja, sőt cselekvő részese.
A következőkben a Corriere della Sera olasz napilap Dariel Alarcón Ramírezzel, azaz "Benignóval", Ernesto Che Guevara egykori harcostársával készített interjút olvashatják, amely új megvilágításba helyezi a Guevara halálához vezető történéseket.
Az egykori gerilla, Daniel Alarcón Ramírez, fedőnevén "Benigno" 1996-ban emigrált Kubából Párzsiba, miután elmondása szerint "kiábrándult" a kubai rendszerből és elvesztette a forradalom ügyébe vetett hitét.
Benigno egyenesen azzal gyanúsította Fidel Castrót, hogy Moszkva parancsára 1967-ben elárulta a Bolíviában maroknyi gerillát irányító Guevarát, akit Brezsnyev "rendkívül veszélyes elemnek" titulált. Guevara egykori társa arra is rávilágít, hogy Che haláláért közvetlenül Moszkva és Fidel voltak felelősek, mivel a Bolíviai Kommunista Párt Havanna és Moszkva nyomására vonta meg létfontosságú támogatását a Santa Cruzban harcoló felkelőktől.
1967-ben Benigno egyike volt annak a három gerillának, akik túlélték a kubaiak bolíviai kalandját és Chilén keresztül visszajutottak a szigetországba.
"A szovjetek veszélyes elemként tekintettek Guevarára, mivel Che nem támogatta Moszkva "imperialista" terveit. Fidel - látván, hogy Kuba túlélése a szovjetek gazdasági segítségétől függött - egyszerű államérdekből beadta a derekát és megszabadult egykori harcostársától. Az sem elhanyagolható tény, hogy akárcsak Cienfuegos, Che Guevara is sokkal népszerűbb személyiség volt Kubában, mint Fidel" - mondja Benigno.
"Mi a forradalmat akartuk exportálni, de magunkra hagytak Bolíviában. Ezt Guevara is tudta, és biztos vagyok benne, hogy semmi kétsége sem volt a felől, hogy a biztos halálba tart a bolíviai őserdőben" - folytatja Benigno, aki 17 még évesen Kubában csatlakozott a "szakállasokhoz", miután Batista katonái megölték a 8 hónapos terhes feleségét, Noemit.
Az egykori forradalmár, akinek bár lövése sem volt a szocializmusról, elmondása szerint a Sierra Maestrában mindenkinél jobban kezelte a fegyvert. Az ideológiába Che vezette be: "mindent tőle tanultam, elvégre egy analfabéta földműves voltam".
"Nem volt egyszerű elnyerni Guevara bizalmát, de tény, hogy becsületes ember volt. Ő volt az egyetlen kubai vezető, aki saját pénzéből fizette a szolgálati gépkocsiját" - emlékezik Benigno néhány apró részletre.
A most hetven éves gerilla szerint Cienfuegos és Guevara népszerűsége háttérbe szorította a Castro testvéreket, amely feszültségeket szült a kubai forradalom vezetői között.
"Cienfuegos egy rejtélyes repülőgép balesetben halt meg - sohasem derült ki, hogy mi is történt pontosan, és arra is emlékszem, amikor Kongóban Guevarával hallgattuk a rádióban, amint Fidel felolvasott egy levelet, amelyben Che lemondott minden tisztségéről és kubai állampolgárságáról." - mondja Benigno, aki szerint a hír hallatán Guevara magánkívül rugdosni kezdte a rádiót miközben így kiabált: "nézzétek hova vezet a személyi kultusz!".
Amikor a balul sikerült kongói küldetés után a kubaiak visszatértek Havannába, Fidel ajánlatára vágtak bele a bolíviai gerillacsoport megszervezésébe, mivel a pártvezetés szerint az országban forradalmárok hadoszlopai vártak bevetésre. Amikor Che és csapata megérkezett Bolívába, gyökeresen más volt a helyzet a terepen.
"A Bolíviai Kommunista Párt - talán Moszkva parancsára - megvonta tőlünk minden támogatását, a beígért erősítéseket nem kaptuk meg, és a titkos ügynökök hálózata is mese volt csupán. Voltak titkos ügynökök, csak azok nem nekünk dolgoztak" - meséli Benigno.
"Miután bekerítettek minket Guevarát elkapták, és később tudtuk meg, hogy kivégezték. Mi hárman - Pombo, Urbano és én - Chilébe menekültünk és Salvador Allende kormányának segítségével tértünk vissza Kubába."-tette hozzá.
Később Benigno, egy ideig Occidente tartományának börtönparancsnokaként tevékenykedett, amely poszton, a köztörvényes rabok és politikai foglyok lesújtó körülményeit látva végleg kiábrándult a kubai rendszerből, és mint elmondta közel harminc éven keresztül "kettős életet élt" egészen 1996-ig, amikor végül Párizsba emigrált, ahol Fidel Castro kormányát keményen kritizáló könyvet adott ki.
Che Guevara korabeli és mai politikai megítélése egyaránt ellentmondásos. Rajongói a humanista forradalmárt látják benne, erkölcsi szigorát, az emberi méltóság és szabadság iránti elkötelezettségét méltatják,[2] baloldali bírálói forrófejű politikai kalandornak, jobboldali ellenfelei hidegvérű tömeggyilkosnak tekintik. Dél-Amerikában sokan egyfajta apokrif szentként tisztelik.
2014.10.10. 11:52, Aleida |
Cuba bans Che Guevara and Hugo Chavez perfumes
|
The Cuban government has said it will take disciplinary action against a state pharmaceutical company that created perfumes named Ernesto Che Guevara and Hugo Chavez.
In a statement in the official Granma newspaper, the government described the project as "a serious error".
"The symbols of the Revolution are and will always be sacred," it read.
The colognes - Ernesto and Hugo - were unveiled on Thursday by a state laboratory in the capital, Havana.
Labiofam said Ernesto, the cologne named after the Argentine-born revolutionary who helped Fidel Castro take over in Cuba in 1959, would be a woodsy and refreshing citric scent with notes of talcum powder.
Hugo, named after the late Venezuelan president, would offer a softer, fruitier fragrance with hints of mango and papaya.
"They will be very attractive colognes, but the names also mean a lot to us," said Isabel Gonzalez, vice-president for research and development for Labiofam during the launch.
But the project was mocked in the social networks and criticised by supporters of the Cuban Revolution, who considered it disrespectful.
'Irresponsible action'
Labiofam had been in the process of developing stylised bottles and labels for the products before putting them on sale in Cuba and overseas.
"We didn't want to create propaganda, but rather pay homage to them and help their names endure," said Cuban biochemist Mario Valdes, who led the scent design team, on Thursday.
The company said it had obtained the agreement of the families of Che Guevara and Hugo Chavez to use their names in the colognes. But that has now been denied by the Cuban government.
"The details of this irresponsible action were discussed in detail on Friday with the company's director and the employees who presented the products, which were still being developed," read the statement of the Executive Committee of the Ministers' Council, headed by Cuban President Raul Castro.
"The appropriate measures will be taken to deal with this serious error.
"Such initiatives will never be accepted either by our people or by the Revolutionary Government."
[Source]
|
|
2014.10.03. 23:10, Aleida |
Kubában betiltották a Che Guevara parfümöt
|
A kubai minisztertanács közleményben ítélte el a LABIOFAM üzleti fogását, amely szerint az állami cég Ernesto és Hugo márkanévvel Ernesto Che Guevara és Hugo Chávez emlékére – parfümöt dob a hazai és külföldi piacra.
"Az ilyen természetű kezdeményezést sem népünk, sem a kormány soha nem fogadja el. A szimbólumok tegnap, ma és örökre szentek és sérthetetlenek. Ezért a súlyos hibáért a megfelelő fegyelmi intézkedések elrendelésére kerül sor" – olvasható a Granma központi pártlapban is közzétett közlemény.
Az állásfoglalás szerint a történteket már megvitatták a cég vezetőségével, a parfümöket egyébként még nem regisztrálták és kereskedelmi forgalmazása sem kezdődött el. A minisztertanács végrehajtó bizottságának közleménye kitér az AP amerikai hírügynökség által felvetett kérdésre is, hogy is, hogy vajon Guevara és Chávez családtagjai hozzájárultak-e a név felhasználására ilyen célra.
[Forrás]
|
|
2014.10.03. 23:06, Aleida |
Film: Chevolution
|
Thank you, Menna, for sharing the video with us!
|
|
2014.10.03. 22:55, Aleida |
Galéria-frissítés
2014.09.28. 08:52, Aleida |
| |
|
|
|
~ Ernesto Che Guevara
~ Gallery
~ Site
~ Log in
~ Back to the Main page
Ernesto Che Guevara, the Argentine-born revolutionary, minister, guerrilla leader and writer, received his medical degree in Buenos Aires, then played an essential part in the Cuban Revolution in liberating and rebuilding the country. He did his best to set up the Cuban economy, fought for the improvement of the education and the health system, the elimination of illiteracy and racial prejudice. He promoted voluntary work by his own example. He fought in the Congo and in Bolivia - he was thirty-nine years old, when he was trapped and executed by the joint American-Bolivian forces.
| |
|
|