1928 - 1948 A születéstől az egyetemig
Aleida 2013.10.09. 10:22
Ernesto Che Guevara a történelem egyik legérdekesebb és legvitatottabb megítélésű személyisége. Mindössze 39 évet élt, mégis óriási hatást gyakorolt számos ország életére, még mindig jelennek meg róla könyvek és filmek, és halála után ötven évvel ugyanolyan heves indulatokat kelt, mint életében.
A dél-amerikai, valamint a függetlenségükért harcoló országok lakói számára ő egy tökéletes hős és példakép, szabadságharcos és az őszinteség mintaképe, miközben az amerikai kormány és a Miamiban élő kubaiak számára egy vérengző tömeggyilkos – annak ellenére, hogy ezeket a vádakat sosem sikerült hitelt érdemlően bebizonyítani.
Ernesto Guevara de la Serna 1928. június 14-én született Rosario-ban, Santa Fé megyében, Argentínában, Celia de la Serna y Llosa és a spanyol és ír ősöktől származó Ernesto Guevara Lynch első gyermekeként.
Celia rendkívűli asszony volt: intelligens, vonzó, elegáns és merész - nadrágot viselt, dohányzott és rövid frizurát vágatott egy olyan korban, amikor ez még szokatlan volt egy nőtől. Folyékonyan beszélt franciául és Ernesto-nak is megtanította ezt a nyelvet. Mindig nagyon közeli kapcsolatban volt az elsőszülött fiával - egészen az 1965-ben, mellrák miatt bekövetkezett haláláig.
Ernesto és Celia ateisták voltak, megvetették a papokat és az álszent viselkedésüket - ha időnként vasárnapi misére mentek, azt csak a társasági élet kedvéért tették, mert ott találkoztak a barátaikkal. Mindig segítették a szegényeket és a forradalmárokat. Ernesto Guevara az Acción Argentina csoport tagja is volt - az Argentínában bujkáló náci kémeket kutatták fel.
1928-ban, a titkos esküvő után, a friss házasok a Puerto Caraguatay-ban található yerba mate ültetvényre költöztek. (A yerba mate egyfajta zöld tea, argentín nemzeti ital, Che nagy kedvence - egész életében ezt itta). Első gyermekük születésére vissza akartak utazni Buenos Aires-be, de a baba félúton, Rosario-ban megszületett.
A boldog szülők Teté-nek, majd Ernestito-nak becézték a kisfiút - hogy megkülönböztessék a szintén Ernesto nevet viselő apától - és ezen a néven szólították még felnőtt korában is.
A kisfiú élete első két évét az ültetvényen töltötte, abban a házban, amit az apja tervezett és épített. A család nem volt gazdag, az apának mindig dolgoznia kellett, de mivel mindkét szülő művelt ember volt, ragaszkodtak ahhoz, hogy a gyermekeik is tanuljanak és egyetemet végezzenek. (Az ötből négy Guevara csemete lett diplomás: Ernesto orvos lett, Celia és Ana María építészek, Roberto pedig ügyvéd. Csak Juan Martín nem szerzett diplomát - belőle gerillaharcos lett.)
1930-ban megszületett Celia, a második Guevara gyermek, Buenos Aires-ben - ezután a család visszatért az ültetvényre. Ekkor jelentkezett Ernesto első asztmarohama - ez a betegség kihatott az egész életére, hiszen halála napjáig szenvedett tőle. (A másik négy Guevara gyerek is asztmás volt, de nagyon enyhe formában és ifjúkorukra ki is nőttek belőle.) A családnak költöznie kellett és Buenos Aires-t választották a száraz levegője miatt. Azt remélték, hogy Ernesto egészségi állapota javulni fog.
1932-ben megszületett Roberto, a harmadik Guevara gyermek és ezután ismét költöztek - ezalkalommal Córdoba dombjai közé. Ernesto egészsége itt is hullámzó állapotot mutatott, így Alta Gracia-ban kezdtek új életet - itt éltek 1933 és 1944 között.
Ernesto sokkal jobban érezte magát, könnyebben lélegzett, noha a ritkábban jelentkező asztmarohamok hevesek voltak és nagyon megviselték - ilyenkor hosszabb ideig ágyban kellett maradnia. A szülei arra bátorították, hogy éljen normális életet és ő elhatározta, hogy sosem fogja engedni, hogy a betegsége bármiben is megakadályozza.
Az asztma ellenére Ernesto tanult (otthon, az édesanyja segítségével, mivel kilencéves koráig nem tudott rendszeresen iskolába járni), szenvedélyesen olvasott - nemcsak szépirodalmi, hanem később filozófiai és politikai műveket is a világ legkülönbözőbb szerzőitől. Franciául folyékonyan beszélt, sőt, verseket szavalt). Sokat sportolt. Úszott és labdajátékokban vett részt, sőt, még rögbizett is - ilyenkor mindig nála volt az inhaláló készüléke, meccseken pedig egy barátja rohant mellette a pálya szélén, hogy odaadhassa neki a készüléket, ha szüksége volt rá. A rögbipályán szerezte az egyik becenevét is - Fúser (jelentése: dühös), köszönhetően a heves, vad játékstílusának. Az apja sakkozni tanította és 12 éves korától versenyeken vett részt.
Népszerű fiú volt, sok baráttal - egyikük, Carlos "Calica" Ferrer volt az, akivel a második dél-amerikai útját tette. Jóbarátok lettek - és nemcsak azért, mert egyikük sem tudott táncolni és mert mindketten botfülűek voltak - ennek ellenére népszerűek voltak a lányok körében.
1934-ben megszületett Ana María, a negyedik Guevara gyermek. Ezután a család a Villa Nydia-ba költözött, amely ma Che Guevara Múzeum. A nyarakat a tengerparton, Mar de Plata-n töltötték.
1941-ben Ernesto befejezte az általános iskolai tanulmányait az Escuela Pública San Martín-ban, majd 1942-ben a Colegio Nacional Deán Funes-ben, Córdoba városában kezdett el tanulni. Itt találkozott és barátkozott össze Tomás Granado-val, akinek a bátyja, Alberto, az egyik legjobb barátja lett. Később együtt tették meg a híres motorbiciklis utazást Dél-Amerikában. A fiúk együtt rögbiztek és imádtak olvasni.
1943-ban a család Córdoba városába költözött, nem sokkal az ötödik Guevara gyermek, Juan Martín születése előtt. A Calle Chile-n állt a házuk.
1945-ben Alberto-t őrizetbe vették, miután részt vett egy diáktüntetésen, Ernesto pedig meglátogatta őt és ennivalót vitt neki. Ekkor közölte, hogy ő csak akkor hajlandó csatlakozni a tüntetőkhöz, ha fegyvert adnak a kezébe - hiszen esze ágában sem lett volna fegyvertelenül kiállni a revolverrel felfegyverzett rendőrök elé.
1946-ban a Guevara család visszatért Buenos Aires-be - immár örökre. Ernesto még Córdoba-ban maradt, hogy befejezze a tanulmányait. Munkát is szerzett - a vidéki úthálózat minőségét vizsgáló bizottság alkalmazottja lett. Következő évben leérettségizett és visszatért a családjához - ahol szomorú hírek fogadták.
Szeretett nagyanyja megbetegedett és hamarosan meg is halt - Ernesto el nem mozdult az ágya mellől és mellette töltötte az asszony életének utolsó tizenhét napját. A fiút teljesen lesújtotta a hír - ráadásul akkoriban műtötték meg az édesanyját, aki mellrákban szenvedett. Ekkor határozta el, hogy a Buenos Aires egyetem orvosi karán folytatja a tanulmányait.
|