NEVE
Che teljes neve: Ernesto Guevara de la Serna. (A Guevara az édesapja családneve, a de la Serna az édesanyja családneve. A hivatalos iratokban mindkét családnév szerepel, ahogyan ez szokás a spanyol nyelvű országokban.)
Újszülött kisbabaként a szülei Teté néven becézték, hogy megkülönböztessék a szintén Ernesto nevet viselő édesapjától.
A 'Teté'-t néhány nappal később felváltotta az 'Ernestito' és a szülei még a felnőtt férfit, Kuba és Latin-Amerika nemzeti hősét is ezen a beceneven szólították. (Amikor a szülők meglátogatták a legidősebb gyermeküket Havannában a forradalom győzelme után, miután hat éve nem látták egymást, Ernestito-t szólították Che-t, amitől Camilo Cienfuegos hangos nevetésben tört ki.)
Gyermek- és tinédzserkorában több beceneve is volt. Imádta sokkolni az embereket a merész viselkedésével, ezért elnevezték 'El Loco Guevara'-nak (jelentése: Az Őrült Guevara). Rögbijátékos korában az 'El Furibundo Serna' és a 'Fúser' (jelentése: dühös) nevet kapta a vad játékstílusa miatt.
Az egyik leghíresebb beceneve az 'El Chancho' (jelentése: a disznó) volt, mert gyakran dicsekedett azzal, hogy ritkán fürdött és ritkán mosta a ruháit is. Egyszer azt mondta a barátainak: "25 hete nem mostam ki ezt rögbitrikót." és hogy azért hord mindig hosszúnadrágot, mert a rövidnadrágja olyan piszkos volt már, hogy ki kellett dobnia.
Amikor Mexikóban tartózkodott és megismerkedett a kubai menekültekkel, baráságot kötött az egyikükkel, Ñico Lópezzel, aki a 'Che' becenevet adta neki.
Akkoriban 'Che'-nek nevezték az argentín embereket Latin-Amerikában. Az argentínok gyakran használták a beszédükben a 'Che' szót (jelentése: "hé, te" "ember") és maga Che is sűrűn használta.
Che nagyon szerette ezt a becenevét. Így beszélt erről: "Számomra a Che jelképezi az életem legalapvetőbb, legjobban szeretett aspektusát. Hogyan is ne szeretném? A kereszt- és családnév csak apróság, személyes, jelentéktelen. Ezzel ellentétben, nagyon szeretem, amikor az emberek Che-nek hívnak."
Che a 'Tatu' fedőnevet viselte Kongóban. (A Tatu szuahéli nyelven azt jelenti: harmadik és arra utalt, hogy ő volt a harmadik vezér.)
Bolíviában két fedőnevet is viselt: először a Ramón, majd a Fernando néven ismerték. (Amikor a parasztok és a harcosai körében fogorvosként látta el a feladatát, akkor a Fernando Sacamuelas nevet kapta: a sacamuelas spanyolul fogorvost és sarlatánt is jelent.) Az egyik hamis útlevele az Adolfo Mena González névre szólt, a másik Ramón Benítez Fernández névre.
CSALÁDJA
Szülei:
Édesapja: Ernesto Rafael Guevara Lynch (1900. február 11. – 1987 április 1.)
Édesanyja: Celia de la Serna y Llosa (1906 június 21. – 1965. május 18.)
Testvérei:
Celia (1929 december - )
Roberto (1932. május 18. - )
Ana María (1934. január – 1990 június 22.)
Juan Martín (1943. május 18. - )
Che Guevara kétszer nősült meg és öt gyermeke született.
Első felesége, Hilda Gadea Acosta volt, a perui közgazdász és forradalmár, akinek a vérében kínai és indián vér is csörgedezett.
Hilda 1921. márciusában született Limában és 1974. februárjában hunyt el Havannában (Kuba).
Ő volt az első női titkára az Alianza Popular Revolucionaria Americana (röviden: APRA - Amerikai Népi Forradalmi Szövetség) kommunista érzelmű szervezetének.
Forradalmi tevékenysége miatt 1948-ban el kellett hagynia a hazáját és száműzetésbe vonult.
1953. decemberében találkozott először Che Guevarával Guatemalában, majd együtt utaztak Mexikóba. Hilda mutatta be Che-t a kubai forradalmároknak.
Hamar megtalálták a közös hangot és jó barátok lettek, majd szexuális kapcsolat is kialakult közöttük. 1955 nyarán Hilda állapotos lett, így 1955. augusztus 18-án Che feleségül vette őt. (Hilda állítása szerint Che többször is megkérte a kezét - ezzel ellentétben Che szinte semmit nem írt Hildáról a naplóban vagy leveleiben, a barátok szerint pedig esze ágában sem volt megnősülni - csak azért vette el Hildát, mert teherbe esett tőle.) Novemberben néhány napos nászutat tartottak, együtt fedezték fel Mexikó történelmi nevezetességeit.
Gyermekük, Hilda Beatriz Guevara Gadea (becenevén Hildita) 1956. február 15-én született. (Beatriz volt Che kedvenc nagynénjének a neve.)
Che rajongott a kislányáért - ugyanakkor a szerelem nélküli házasság gyorsan romlásnak indult és a szüleinek bevallotta egy levélben, hogy vége.
Nemsokára csatlakozott a kubai forradalmárokhoz, magára hagyva feleségét és kislányát, majd 1956. november 25-én a Granma fedélzetén Kubába hajózott. Kitört a kubai forradalom és 1959 januárjában ért véget, Fidel Castro és csapata győzelmével.
Ekkor Che hívta Hildát, hogy a kislánnyal együtt jöjjenek Havannába, ahol nagyban zajlottak az ünneplések. Hilda bánatára a férje nem azért hívta, hogy a család újra egyesüljön, hanem, hogy elmondja neki: beleszeretett egy másik nőbe, Aleida March-ba, akivel a Santa Clara-i hadjárat alatt ismerkedett meg és válni akar.
A válást 1959. június 2-án mondták ki. Hilda Havannában maradt, ott dolgozott és írt, tartotta a kapcsolatot a volt férjével (ami nagyon idegesítette Aleida-t), a kislányát pedig odaadta Che-nek, hogy ő nevelje fel a második feleségével.
Hildita így Che és Aleida mellett nőtt fel, és hamarosan négy testvérkét is kapott. Könyvtáros lett, hű maradt édesapja eszméihez és "Fidel bácsikájához", noha időnként tett egy-két helytelenítő megjegyzést a kormány munkáját illetően. Férjhez ment és 1974-ben egy fia született, Canek, aki a kubai rockbanda, a Metalizer gitárosa. Harminckilenc évesen hunyt el (éppen annyi idősen, mint az édesapja) 1995-ben. A rák végzett vele.
Aleida March de la Torre 1934. február 18-án született Santa Clara-ban. Aktívan részt vett a kubai forradalomban. Amikor észrevette, hogy a hatóság felfigyelt rá, úgy döntött, hogy csatlakozik Che hegyekben állomásozó csapatához, nehogy börtönbe kerüljön. 1958. decembere volt. Pénzt vitt a táborba, amit ragasztószalagokkal erősített a testére.
Che először nem örült a csinos, fiatal nőnek, de amikor látta, hogy Aleida komolyan veszi a forradalmat és mindent megtesz azért, hogy hasznára lehessen, még fegyvert is adott neki, hogy velük együtt harcolhasson és megvédhesse magát. December utolsó napjaiban, amikor Santa Clara bevétele zajlott, Che rájött, hogy szerelmes Aleida-ba. A győzelem után a csapat Havannába indult - az úton, amikor egy rövid időre kettesben maradtak az autóban, Che bevallotta az érzéseit Aleida-nak - a nő annyira meglepődött, hogy válaszolni sem bírt.
Amint megérkezett az értesítés a válás kimondásáról, még aznap Che feleségül vette Aleida-t, 1959. június 2-án. A szertartást a havannai La Cabaña erődjében tartották, amelynek Che volt a parancsnoka akkoriban.
A házasságból négy gyermek született:
Aleida /Aliusha/ 1960. november 24.
Camilo (Camilo Cienfuegos után) 1962. május 20.
Celia (Che édesanyja után) 1963.június 14.
Ernesto /Ernestico/ 1965. február 24.
Aleida írt egy könyvet, Evocation címmel, amelyben a Che-vel való megismerkedéséről és szerelméről, majd a közös életükről számolt be.
Aleida March és a Guevara-gyermekek:
Aleida - Hildita (a karjában Ernesto) - Celia - Camilo
Hildita egy évvel a halála előtt (mellette Alberto Granado, Che jóbarátja, akivel az első dél-amerikai utazását tette - erről az úttól szól a híres Diarios de Motocicleta):
Aleida és a Che-vel közös gyermekei a 2000 utáni években:
Aleida March - Celia és Aleida Guevara - Camilo Guevara - Ernesto Guevara
Pletykák
Néhány spanyol nyelvű internetes cikk állítása szerint Che Guevara-nak házasságon kívüli viszonya volt Havannában, 1963-ban az akkor húszéves, újságírónak készülő Lidia (Lilia) Rosa Lópezzel.
A lány meglátogatta egy barátnőjét, aki éppen egy könyvet olvasott, ami felkeltette az éppen arra járó Che figyelmét. Lidia flörtölni kezdett vele. Nem sokkal később Che egy könyvet vitt a barátnőnek és egy másik könyvet Lidiának (Edmundo de Amicis-tól a Corazon-t). Ezután rövid viszony kezdődött, aminek váratlanul vége szakadt néhány hónappal később, amikor Che-nek gyakran kellett hosszabb külföldi utakra mennie. Soha többé nem találkoztak.
Lidia teherbe esett Che-től, majd 1964. március 19-én megszületett a fia, Ómar Pérez. A szokatlan keresztnevet a perzsa költőtől, Omar Khayyamtól kölcsönözte, akinek a 'Rubaiyat' című könyvét még Che-től kapta kölcsön. A fiú abban a tudatban nőtt fel, hogy az apja Benito Pérez, Lidia férje. Huszonévesen tudta meg az édesanyjától, hogy Che Guevara a biológiai apja.
Ómar ma buddhista pap és elismert költő - [Ómar fotója]. Szoros barátságot ápolt Hildita Guevara Gadea-val a nő korai haláláig. Azt mondja, hogy Hildita gyakran sokat ivott és depressziótól szenvedett, és noha szerette az apját, mégsem volt túl diplomatikus vele szemben.
Egyszer Aleida Guevara azt mondta, hogy a történet, miszerint Che-nek viszonya és egy titkos fia volt, "a legnagyobb ostobaság". Szerinte López csak azért találta ki a történetet, hogy a fiát védje és elmondta, hogy a Guevara-March család kérte Ómart, hogy végeztessen DNS-tesztet, de a férfi válaszra sem méltatta őket. Ómar állítása szerint soha nem beszélt a család egyetlen tagjával sem.
Létezik egy másik pletyka is, miszerint Che Guevara-nak viszonya volt Tania-val is (Haydée Tamara Bunke Bider) még 1965-ban Prágában, amikor együtt készültek fel a bolíviai hadjáratra. Más források szerint nem is tartózkodtak a városban ugyanabban az időben. Néhány ember azt is állítja, hogy Tania Che gyermekével volt állapotos, amikor 1967. augusztus 31-én megölték Bolíviában, Vado del Yeso-nál.
Források: [forrás #1] [forrás #2] [forrás #3] [forrás #4]
|