Aleida Guevara interjúja az édesapjáról (2012)
2014.01.05. 15:48
Che Guevara legidősebb életben lévő lánya, a gyerekorvosként dolgozó Aleida az édesapja szemeit és a társadalmi igazságtalanságokkal szembeni mély ellenszenvét örökölte.
Nem bánja, hogy Che arcképével díszített poszterek, zászlók, képeslapok és trikók vásárolhatóak a világ minden részén, de a családjával együtt azért harcol, hogy tiszteletlen módon ne használhassák fel Che nevét és képét.
"Nem olyan könnyű, nem akarjuk ellenőrzés alatt tartani a képet [a Korda által Che-ről készített fotóról van szó] vagy pénzt szerezni általa, de nehéz, amikor kihasználják," mosolyog Dr Guevara. "Néha az emberek tudják, miért harcolt [Che], néha nem. Azt hiszem, legtöbbször jó célra használják [a képet], az elnyomás elleni ellenállás jelképeként."
Azt már nem tudták megállítani, hogy a forradalmár arca egy bikinin jelenjen meg, ellenben sikert arattak, amikor a UK Cuba Solidarity Campaign segítségével megakadályozták, hogy az antialkoholista Che arca egy vodkásüvegen lehessen látható.
Aleida hétéves volt, amikor Che-t egy távoli bolíviai faluban megölte egy csapat bolíviai katona és a kirendelt CIA egység. Csak halvány emlékeket őriz az édesapjáról, Che naplóin és mások visszaemlékezésein keresztül kellett megismernie őt – beleértve azt az embert, akit Aleida csak „Bácsikám”-nak hív – Fidel Castro.
"Fidel sok gyönyörű történetet mesélt édesapámról, be nem kérdezhetek túl sokat, mert még mindig elérzékenyül, ha Che az eszébe jut. Például apámnak borzalmas volt a kézírása, így az édesanyámat kérték meg, hogy másolja le a naplóit. Amikor Raúl Castro eljött a házunkba, hogy elvigye a kéziratokat, anyám tudta, hogy Raúl és Fidel is írt napló, így azt mondta: 'ha vannak olyan részek a naplókban, amik különböznek, akkor a Che-ét kell használnotok, mert ő nincs itt, hogy megvédje magát. Raúl nagyon mérges lett és azt mondta 'Nem, amíg Fidel és én életben vagyunk, addig Che is élni fog. Mindig velünk van.' És ekkor mindketten sírni kezdtek.
"Ha Che nem halt volna meg Bolíviában, akkor Argentínában adta volna az életét azért, hogy megváltoztassa az ottani helyzetet," mondja Aleida. "Talán a földrész más lenne ma. Anyám mindig azt mondja, hogy ha apám még élne, akkor mindannyian jobb emberek lennénk."
Che kritikusai szerint az egyenruhába öltözött, verseket író fotogén fiatal férfi képe eltakarja a forradalma brutalitását. Guevara nem mutatott lelkiismeret-furdalást az öléssel szemben. "Forradalom volt," mondja a lánya. "Természetesen, jobban szeretném, ha nem lett volna vérontás, de ez a forradalom természete. Egy igazi forradalomban erőszakkal kell elvenned, amit akarsz. Az ellenség nem akarja neked adni, amit akarsz? Lehet, hogy el kell venned. Az apám tudta, hogy az életét kockáztatta.”
"Mérges voltam, természetesen, hogy apa miatt nőttem fel, de anyám mindig azt mondja, hogy szeresd apádat olyannak, amilyen volt: egy olyan embernek, aki meg kellett tennie, amit tett. Apám úgy halt meg, hogy az eszméit védte. Az utolsó pillanatig hű maradt ahhoz, amiben hitt. Ez az, amit nagyon csodálok."
De Aleida azt is elmondta, hogy szeretett volna vitatkozni az apjával. "Amikor hatéves voltam, küldött nekem egy levelet. Azt írta benne, hogy legyek jó és segítsek az anyámnak a házimunkában. Mérges voltam, mert az öcsémnek azt írta, hogy 'Elviszlek majd a holdra’, a másik öcsémnek pedig azt, hogy 'Együtt fogunk harcolni az imperializmus ellen'. Bosszús voltam – el akartam menni a holdra, és én miért nem harcolhattam az imperializmus ellen?"
Dr Guevara a legidősebb a négy gyermek közül, akik Che és második felesége, Aleida házasságából születtek. "Nem voltak kiváltságaink, csak mert Che gyermekei voltunk. A munkatársaim nem is tudták, ki vagyok, amíg 1996-ban először nem beszéltem a kubai televízióban. De fontos, hogy ne maradjunk csendben, amikor igazságtalanság történik."
[A teljes cikk a Forrás szóra kattintva olvasható. A fordításkor kihagytam azokat a részeket, amelyek nem Che Guevara-ról szóltak.]
Forrás
|